ხუთშაბათი, 22 ივნისი, 2023
იუსტიციის მინისტრის მოადგილემ ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს გადაწყვეტილებების აღსრულების დეპარტამენტის ხელმძღვანელთან წარმატებული თანამშრომლობის შედეგად მიღწეული შედეგები განიხილა
საქართველოში ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს გადაწყვეტილებების აღსრულების დეპარტამენტის ვიზიტი იუსტიციის სამინისტროში შეხვედრით დაიწყო. ვიზიტის მიზანია ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს გადაწყვეტილებების აღსრულებასთან დაკავშირებით მიღწეული პროგრესის შეფასება და საქართველოს ხელისუფლებასთან თანამშრომლობით სამომავლო ღონისძიებების დაგეგმვა.
დელეგაციის წევრები იუსტიციის მინისტრის მოადგილე ბექა ძამაშვილსა და საერთაშორისო სასამართლოებში სახელმწიფო წარმომადგენლობის დეპარტამენტის ხელმძღვანელ ნინო ნიკოლაიშვილს შეხვდნენ. შეხვედრის ფარგლებში მიმოხილულ იქნა ევროპული სასამართლოს გადაწყვეტილებების აღსრულების კუთხით მიღწეული პოზიტიური შედეგები და არსებული გამოწვევები.
შეხვედრისას დადებითად შეფასდა ევროკავშირის მე-11 რეკომენდაციის ფარგლებში მიღებული საკანონმდებლო ცვლილებები, რომელთა შედეგადაც საქართველოს სასამართლოები სტრასბურგის სასამართლოს პრეცედენტებს პროაქტიულად გამოიყენებენ და ამით ქართული მართლმსაჯულების სისტემა კიდევ უფრო მეტად დაუახლოვდება ევროპული სასამართლოს მიერ დადგენილ ადამიანის უფლებათა დაცვის სტანდარტებს. ასევე, საკანონმდებლო ცვლილებების შედეგად, საქართველოს საკანონმდებლო მაცნეს მიერ ქართულ ენაზე ითარგმნება საქართველოსთან მიმართებით გამოტანილი სტრასბურგის სასამართლოს ყველა გადაწყვეტილება და სხვა ქვეყნების მიმართ გამოტანილი მნიშნელოვანი პრეცედენტული გადაწყვეტილებები, რაც ხელს შეუწყობს იურიდიულ წრეებსა და საზოგადოებაში ცნობიერების ამაღლებას.
საკანონმდებლო ცვლილებების თვალსაზრისით, აგრეთვე, დადებითად აღინიშნა, რომ 2022 წლიდან ევროპული სასამართლოს მიერ დადგენილი ადამიანის უფლებათა და ძირითად თავისუფლებათა დაცვის კონვენციის ან მისი დამატებითი ოქმის დარღვევის ფაქტების გამოძიება სპეციალური საგამოძიებო სამსახურის ქვემდებარე გახდა.
როგორც შეხვედრაზე აღინიშნა, ოფიციალური სტატისტიკის თანახმად, მკვეთრად შემცირდა საქართველოს წინააღმდეგ ევროპულ სასამართლოში არსებული საქმეების საერთო რაოდენობა. კერძოდ, 2011 წლისთვის ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს წარმოებაში იყო საქართველოს წინააღმდეგ შეტანილი 3045 საქმე, ხოლო 2023 წლის იანვრის მდგომარეობით, სტრასბურგის სასამართლოში განიხილება საქართველოს მიმართ შეტანილი მხოლოდ 147 საჩივარი, რაც ევროპის საბჭოს წევრობის განმავლობაში საქართველოსთვის ისტორიული მინიმუმია. შეხვედრის დროს განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო რუსეთის წინააღმდეგ საქართველოს სახელმწიფოთაშორის დავებზე მიღებული გადაწყვეტილებების აღსრულების საკითხებს და მათ მნიშვნელობას დაზარალებულებისა და ქართული საზოგადოებისათვის.
ვიზიტის ფარგლებში შეხვედრები გაიმართება ევროპული სასამართლოს გადაწყვეტილებების აღსრულების პროცესში ჩართულ ყველა შესაბამის უწყებასთან, მათ შორის, გენერალურ პროკურატურასთან, შინაგან საქმეთა სამინისტროსთან, სპეციალურ საგამოძიებო სამსახურთან, საქართველოს პარლამენტთან, უზენაეს სასამართლოსა და იუსტიციის უმაღლეს სკოლასთან. აღნიშნული შეხვედრები იუსტიციის სამინისტროს კოორდინაციითა და აქტიური ჩართულობით გაგრძელდება