ხუთშაბათი, 08 სექტემბერი, 2022
რატი ბრეგაძე ბუნდესტაგში გერმანია-სამხრეთ კავკასიის საპარლამენტო მეგობრობის ჯგუფის ხელმძღვანელს შეხვდა
საქართველოსთვის ევროპული პერსპექტივის მნიშვნელობაზე ისაუბრა იუსტიციის მინისტრმა რატი ბრეგაძემ ბუნდესტაგში გამართულ შეხვედრაზე. რატი ბრეგაძე ბუნდესტაგში გერმანია-სამხრეთ კავკასიის საპარლამენტო მეგობრობის ჯგუფის ხელმძღვანელ იოჰან დეივიდ ვადეფულს შეხვდა.
შეხვედრაში, ასევე, მონაწილეობდნენ მინისტრის პირველი მოადგილე თამარ ტყეშელაშვილი, მოადგილეები ბუბა ლომუაშვილი, ბექა ძამაშვილი და გერმანიაში საქართველოს ელჩი ლევან იზორია.
იუსტიციის მინისტრმა შეხვედრაზე აღნიშნა რომ სექტორული თანამშრომლობა და ბუნდესტაგთან მუშაობის გაღრმავება მნიშვნელოვანი საკითხია საქართველოს ევროინტეგრაციის პროცესში.
იოჰან დეივიდ ვადეფულმა აღნიშნა, რომ ძალიან ნაყოფიერი და კარგი შეხვედრა ჰქონდა საქართველოს იუსტიციის მინისტრთან.
„მოხარული ვართ საქართველოს ხელისუფლების მჭიდრო კონტაქტით გერმანიასთან. გერმანიის მთელი პარლამენტი ძალიან დაინტერესებულია ურთიერთობების გაღრმავებით საქართველოსთან. საპარლამენტო ჯგუფი, რომელიც პასუხისმგებელია საქართველოზე, ძალზედ მოხარულია ჩვენი მეგობრობით. გვახარებს, რომ საქართველოს სურს, ევროპის მიმართულებით წინ გადადგას ნაბიჯები. ჩვენ ვმოქმედებთ, რათა დაჩქარდეს საქართველოს კიდევ უფრო სწრაფი დაახლოება ევროკავშირთან. ჩვენი ერთიანი საერთო ღირებულებებისა და საერთო წარმოდგენების გამოხატვით ერთობლივად შევძლებთ მშვიდობიან და მეგობრულ ცხოვრებას“,-განაცხადა იოჰან დეივიდ ვადეფულმა
იუსტიციის სამინისტროს დელეგაციის ვიზიტი გერმანიაში 6 სექტემბერს დაიწყო. ვიზიტის ფარგლებში შეხვედრები გაიმართა გერმანიის იუსტიციის მინისტრთან, ნოტარიუსთა პალატის პრეზიდენტთან, ბუნდესტაგის იურიდიული კომიტეტის თავმჯდომარესთან, პენიტენციური და პრობაციის სისტემების ხელმძღვანელებთან. ასევე, შეხვედრა გაიმართა ჰუმბოლდტის უნივერსიტეტშიც.