ოთხშაბათი, 01 ნოემბერი, 2023
თბილისი მაღალი დონის საერთაშორისო კონფერენციას მასპინძლობს
საერთაშორისო კონფერენციის – „მსჯავრდებულთა და პრობაციონერთა რეაბილიტაციისა და რესოციალიზაციისპროცესში არსებული ინოვაციები“ – თბილისში ჩატარება ქართული რეფორმების კიდევ ერთი აღიარებაა. უნიკალური პლატფორმა საქართველოს შესაძლებლობას აძლევს, პარტნიორ სახელმწიფოებსა და საერთაშორისო ორგანიზაციებს გააცნოს ბოლო წლების განმავლობაში აღნიშნულ სისტემებში მიღწეული პროგრესი და გაიზიაროს წამყვანი ევროპული ქვეყნების საუკეთესო პრაქტიკა.
ღონისძიება საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი ღარიბაშვილმა და იუსტიციის მინისტრმა რატი ბრეგაძემ გახსნეს. დელეგატებს მისასალმებელი სიტყვით, ასევე, მიმართეს ხორვატიის რესპუბლიკის იუსტიციისა და საჯარო ადმინისტრირების მინისტრმა ივან მალენიკამ, აშშ-ის ელჩმა საქართველოში რობინ დანიგანმა, ევროკავშირის წარმომადგენლობის ხელმძღვანელმა საქართველოში პაველ ჰერჩინსკიმ, EuroPris-ის აღმასრულებელმა დირექტორმა გუსტავ ტალვინგმა, ევროპის საბჭოს ოფისის ხელმძღვანელმა ნატალია ვუტოვამ და საქართველოში გაერო-ს მუდმივმა წარმომადგენელმა საბინე მახლიმ.
კონფერენცია იუსტიციის სამინისტროსა და სპეციალური პენიტენციურისამსახურის ორგანიზებით, ციხისადა სასჯელაღსრულების სისტემის ევროპული ორგანიზაციის (EuroPris) და აშშ-ის სახელმწიფო ანტინარკოტიკული და სამართალდამცავ ორგანოებთან თანამშრომლობის ბიუროს (INL) მხარდაჭერით იმართება. მასში მონაწილეობენ 20-მდე სახელმწიფოს მაღალი თანამდებობის პირები, მათშორის, ქვეყნების მინისტრები, მინისტრების მოადგილეები, პენიტენციური და პრობაციის სამსახურებისგენერალური დირექტორები, საერთაშორისოორგანიზაციების ხელმძღვანელები და ექსპერტები.
ღონისძიების მიმდინარეობის პარალელურად, მოწყობილია თემატური გამოფენა, რომელზედაც უცხოელ და ქართველ დელეგატებს შეუძლიათ, გაეცნონ ქართულ წარმატებულ რეფორმებს: PROBBOX-ს; „რე-მარკეტს“; იუსტიციის სახლის კუთხეს პენიტენციურ დაწესებულებებში, ვიზუალურ მასალას „ციფრულიუნივერსიტეტისა“ და ლაითურში ახალაშენებულიპენიტენციური დაწესებულების შესახებ.
კონფერენციის ფარგლებში ჩანიშნულია ორმხრივი შეხვედრები პარტნიორი ქვეყნების იუსტიციის მინისტრებთან, მინისტრების მოადგილეებსა და დელეგაციების ხელმძღვანელებთან; გაფორმდება ურთიერთთანამშრომლობის დოკუმენტები; შედგება ვიზიტები თბილისის იუსტიციის სახლსა და პენიტენციურ დაწესებულებებში; 3 ივნისს კი, იუსტიციის სასწავლო ცენტრის ახალი ფილიალის გახსნის ღონისძიება გაიმართება.