სამშაბათი, 21 თებერვალი, 2023
საქართველოს პირველი კონსტიტუციის 102 წლის იუბილესადმი მიძღვნილი მრგვალი მაგიდა გაიმართა
საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის 1921 წლის კონსტიტუციის მიღებას მიეძღვნა იუსტიციის სამინისტროში გამართული მრგვალი მაგიდა: „საქართველოს პირველი რესპუბლიკის კონსტიტუცია – მარადიული ღირებულებები“. ღონისძიების მონაწილეებმა – იუსტიციის სამინისტროს წარმომადგენლებმა, უწყებასთან არსებული სამეცნიერო-საკონსულტაციო საბჭოს წევრებმა, საქართველოს უნივერსიტეტების იურიდიული ფაკულტეტების ხელმძღვანელებმა, სამართლის დარგის ავტორიტეტულმა ექსპერტებმა – საქართველოს პირველი კონსტიტუციის შესახებ იმსჯელეს.
მრგვალი მაგიდა იუსტიციის მინისტრ რატი ბრეგაძის ინიციატივით გაიმართა.
შეხვედრაზე აღინიშნა, რომ საქართველოს 1921 წლის 21 თებერვლის კონსტიტუცია დღევანდელობის გადმოსახედიდანაც გამოიყურება მოწინავე, კონსტიტუციონალიზმის ფუნდამენტურ პრინციპებზე დაფუძნებულ სამართლებრივ აქტად. პირველმა კონსტიტუციამ საფუძველი ჩაუყარა საპარლამენტო მმართველობის სისტემას, პროპორციულ არჩევნებს, დამოუკიდებელ და მიუკერძოებელ მართლმსაჯულებას; აკრძალა სიკვდილით დასჯა და ადამიანის უფლებები უზენაეს ღირებულებად გამოაცხადა.
ღონისძიების ბოლოს დისკუსიის მონაწილეებს საქართველოს პირველი კონსტიტუციის სასაჩუქრე გამოცემა გადაეცათ, რომელიც სსიპ საქართველოს საკანონმდებლო მაცნემ სპეციალურად ამ დღისთვის დაბეჭდა.