სამშაბათი, 08 ოქტომბერი, 2024
საქართველოს იუსტიციის სამინისტრომ ამერიკის შეერთებული შტატების სახელმწიფო დეპარტამენტის წარმომადგენლებს უმასპინძლა
12-წლიანი მოლაპარაკებების შედეგად, „ბავშვთა საერთაშორისო გატაცების სამოქალაქო ასპექტების შესახებ“ ჰააგის 1980 წლის 25 ოქტომბრის კონვენცია 2024 წლის 1-ლი ოქტომბრიდან ამოქმედდა საქართველოსა და ამერიკის შეერთებული შტატებს შორის.
აღნიშნული კონვენცია ორივე ქვეყნის მოქალაქეებს შესაძლებლობას აძლევს, რომ სამართლებრივი გზებით შეძლონ ბავშვთა საერთაშორისო გატაცების საქმეების მოგვარება. კონვენციის ფარგლებში საქართველოს ცენტრალურ ორგანოდ იუსტიციის სამინისტროა განსაზღვრული, ხოლო ამერიკის შეერთებული შტატებისთვის - სახელმწიფო დეპარტამენტის ბავშვთა საკითხების სამსახური.
ვიზიტის ფარგლებში, მხარეებმა ერთმანეთს „ბავშვთა საერთაშორისო გატაცების სამოქალაქო ასპექტების შესახებ“ კონვენციის იმპლემენტაციის მიმართულებით არსებული გამოცდილება გაუზიარეს და სამომავლო თანამშრომლობის გეგმებზეც ისაუბრეს.
აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტის წარმომადგენლებმა, ასევე, მოინახულეს თბილისის იუსტიციის სახლი და ადგილზე გაეცნენ სახელმწიფო სერვისების მიწოდების მოდელს, მათ შორის დაბადების რეგისტრაციის, სამგზავრო დოკუმენტების მომზადების, ქონების რეგისტრაციისა და სხვა მომსახურებებს.
საქართველოს მხრიდან 2-4 ოქტომბერს ჩატარებულ შეხვედრებში მონაწილეობდნენ იუსტიციის სამინისტროს, საგარეო საქმეთა სამინისტროს, შინაგან საქმეთა სამინისტროს, სსიპ „სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტოს“, სსიპ „სახელმწიფო ზრუნვისა და ტრეფიკინგის მსხვერპლთა, დაზარალებულთა დახმარების სააგენტოს“, სსიპ „იურიდიული დახმარების სამსახურის“, მედიატორთა ასოციაციისა და სასამართლო ხელისუფლების წარმომადგენლები.