ოთხშაბათი, 21 ივნისი, 2023
რატი ბრეგაძე: „კიბერუსაფრთხოება თანამედროვე სახელმწიფოს იმუნიტეტის განუყოფელი ნაწილია“
საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი ღარიბაშვილმა „საქართველოს კიბერუსაფრთხოების ფორუმი – 2023“ გახსნა.
იუსტიციის სამინისტრო 2012 წლიდან საქართველოში კიბერუსაფრთხოების სფეროს ერთ-ერთი მთავარი მარეგულირებელი და ზედამხედველი უწყებაა. იუსტიციის სამინისტრო პასუხისმგებელია სახელმწიფო სერვისების უსაფრთხოდ მიწოდებასა და კიბერუსაფრთხოების სფეროში საზოგადოების ცნობიერების ამაღლებაზე.
კიბერუსაფრთხოების ფორუმზე სიტყვით გამოვიდა იუსტიციის მინისტრი რატი ბრეგაძე.
„21-ე საუკუნეში, ტექნოლოგიურ ეპოქაში, მრავალი სფეროს გაციფრულებამ, ერთი მხრივ, ცხოვრება მნიშვნელოვნად გაამარტივა, ხოლო მეორე მხრივ, წარმოშვა მრავალი გამოწვევაც. შეიძლება ვინმეს სულ რამდენიმე წლის წინ ფანტასტიკის სფეროდ მიეჩნია ნათქვამი, რომ საჯარო მმართველობა იქნებოდა სრულიად ციფრული, თუმცა, დღეს ეს უკვე რეალობაა. იუსტიციის სფეროში სულ მალე ადმინისტრაციული აქტები, კანონები, სასამართლო გადაწყვეტილებები მნიშვნელოვანწილად მომზადდება ხელოვნური ინტელექტის მეშვეობით. შესაბამისად, რაც უფრო მეტად იზრდება ციფრული სფერო, მით მეტი საფრთხე იქნება მომავალში. ამიტომ კიბერუსაფრთხოებას მომავალში კიდევ უფრო განსაკუთრებული მნიშვნელობა მიენიჭება. კიბერუსაფრთხოება თანამედროვე სახელმწიფოს იმუნიტეტის განუყოფელი ნაწილია და მასზე ზრუნვა ნებისმიერი ორგანიზმის გადასარჩენად არის ერთ-ერთი მთავარი გამოწვევა, რაც კი შეიძლება თანამედროვე სახელმწიფოს ჰქონდეს.
ადგილობრივის გარდა, უსაფრთხოებას, ასევე, აქვს საერთაშორისო განზომილება და სწორედ ამიტომ ჩვენს საერთაშორისო პარტნიორებთან მჭიდრო თანამშრომლობა საერთაშორისო უსაფრთხოებისთვისაც ერთ-ერთი მთავარი და პრიორიტეტული მიმართულებაა. მოხარული ვარ, რომ ამ ფორუმზე წარმოვადგენ იუსტიციის სამინისტროს, სადაც ციფრული მმართველობის სააგენტო ასრულებს ქვეყანაში ერთ-ერთ მნიშვნელოვან როლს, თუნდაც, კერძო სექტორის ციფრული უსაფრთხოების უზრუნველყოფაში. ამ ყველაფერს კი, სჭირდება ფართო ფორუმი, თანამშრომლობა როგორც უწყებათაშორის, ისე საერთაშორისო დონეზე და, შესაბამისად, პრემიერ-მინისტრს, რომელიც თავმჯდომარეობს ამ ფორუმს, ასევე, შინაგან საქმეთა მინისტრ ვახტანგ გომელაურს, ეროვნული უსაფრთხოების საბჭოს ყველა წევრს მადლობას ვუხდით იუსტიციის სამინისტროს სახელით როგორც ამ ფორუმის ორგანიზებისთვის, ისე სახელმწიფოს უსაფრთხოების უზრუნველსაყოფად გადადგმული თითოეული ნაბიჯისთვის. ვაცხადებთ სრულ მზაობას, რომ ყველა უწყებასთან ერთად ვითანამშრომლოთ მაქსიმალურად ჩვენი შესაძლებლობების ფარგლებში“, – განაცხადა რატი ბრეგაძემ.
ღონისძიებაში, ასევე, მონაწილეობენ კიბერუსაფრთხოების უზრუნველყოფაში ჩართული საქართველოს საჯარო უწყებების წარმომადგენლები, პარტნიორი ქვეყნების უცხოელი ექსპერტები და დიპლომატიური მისიების წარმომადგენლები.