იუსტიციის მინისტრის მოადგილედ თამარ ზოდელავა დაინიშნა
იუსტიციის მინისტრის მოადგილედ თამარ ზოდელავა დაინიშნა.
თამარ ზოდელავა პროფესიით იურისტია. განათლება მიღებული აქვს ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში, შპაიერის ადმინისტრაციული მეცნიერებების უნივერსიტეტსა და ბრემენის უნივერსიტეტში. აქვს საერთაშორისო ორგანიზაციებსა და სახელმწიფო უწყებებში საქმიანობის მრავალწლიანი გამოცდილება. სხვადასხვა პერიოდში მუშაობდა „გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოების“ (GIZ) პროექტების მენეჯერად.
მინისტრის მოადგილედ დანიშვნამდე იკავებდა სსიპ „სახელმწიფო გრანტების მართვის სააგენტოს“ თავმჯდომარის თანამდებობას.
სტრასბურგის სასამართლომ საქმეზე „ჯაში საქართველოს წინააღმდეგ“ ეროვნული სასამართლოებისა და აღსრულების ეროვნული ბიუროს მოქმედებები ევროპული კონვენციის შესაბამისად მიიჩნია
სტრასბურგის სასამართლომ საქმეზე „ჯაში საქართველოს წინააღმდეგ“ განჩინება გამოაქვეყნა, რითაც სრულად გაიზიარა იუსტიციის სამინისტროს სამართლებრივი პოზიცია და მომჩივნის პრეტენზიები, როგორც აშკარად დაუსაბუთებელი, დაუშვებლად გამოაცხადა.
საქმე უკავშირდებოდა 2016-2021 წლებში განვითარებულ მოვლენებს და ეხებოდა ერთ-ერთი უნივერსიტეტიდან გათავისუფლებული პროფესორის, ქეთევან ჯაშის საჩივარს, რომელიც ამტკიცებდა, რომ მის სასარგებლოდ მიღებული გადაწყვეტილება, რომლითაც განსაზღვრული იყო მისი აღდგენა გათავისუფლებამდე დაკავებულ თანამდებობაზე, ეროვნულ დონეზე არ აღსრულდა.
მიუხედავად აღნიშნული პრეტენზიებისა, სტრასბურგის სასამართლომ ცალსახად დაადასტურა, რომ ეროვნულმა სასამართლოებმა და აღსრულების ეროვნულმა ბიურომ სათანადო გულისხმიერებით იმოქმედეს და კანონიერ ძალაში შესული გადაწყვეტილების აღსრულების უზრუნველსაყოფად აუცილებელი ღონისძიებები გაატარეს. აღსრულების პროცესში მომჩივანს შეეთავაზა გონივრული ალტერნატიული გადაწყვეტა, რაზედაც მან უარი განაცხადა.
სტრასბურგის სასამართლოს დღევანდელი განჩინებით ცალსახად დადასტურდა, რომ ეროვნულმა სასამართლოებმა და აღსრულების ეროვნულმა ბიურომ პროცესები წარმართეს ევროპული კონვენციის სტანდარტების სრული დაცვით.
უძრავი ქონების სექტორში უახლესი ტექნოლოგიების დანერგვის მიზნით, იუსტიციის მინისტრმა პაატა სალიამ უძრავი ქონების ერთ-ერთ უმსხვილეს ტექნოლოგიურ კომპანიასთან - PRYPCO TECHNOLOGIES-თან ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი გააფორმა
უძრავი ქონების სექტორში უახლესი ტექნოლოგიების დანერგვის მიზნით, იუსტიციის მინისტრმა პაატა სალიამ უძრავი ქონების ერთ-ერთ უმსხვილეს ტექნოლოგიურ კომპანიასთან - PRYPCO TECHNOLOGIES-თან ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი გააფორმა.
მემორანდუმი ითვალისწინებს თანამშრომლობის ჩარჩოს შექმნას უძრავი ქონების ტოკენიზაციის მიმართულებით, რაც რეალური აქტივების ელექტრონულ ერთეულებად გარდაქმნას გულისხმობს.
აღნიშნული პროცესის მიზანია უძრავი ქონების სექტორში ინვესტიციების წახალისება და საქართველოში მოქმედი კანონმდებლობის შესაბამისად, კერძო საკუთრების უფლებებთან დაკავშირებულ საკითხებზე უსაფრთხო, გამჭვირვალე და ინოვაციური პროცესების დანერგვა.
მემორანდუმს ხელი მოეწერა არაბთა გაერთიანებულ საამიროებში საქართველოს მთავრობის დელეგაციის ოფიციალური ვიზიტის ფარგლებში, რომელსაც საქართველოს პრემიერ-მინისტრი ხელმძღვანელობს.
იუსტიციის მინისტრის მოადგილეებმა ბოტსვანას რესპუბლიკის ვიცე-პრეზიდენტთან და ფინანსთა მინისტრთან თანამშრომლობის პერსპექტივები განიხილეს
გაცნობითი ხასიათის შეხვედრაზე ბექა ძამაშვილმა, ლანა მორგოშიამ და გიორგი დგებუაძემ დელეგაციის წევრებს იუსტიციის სფეროში განხორციელებული რეფორმებისა და სამინისტროს პრიორიტეტების შესახებ მიაწოდეს ინფორმაცია.
დელეგაციის განსაკუთრებული ინტერესი გამოიწვია იუსტიციის სახლის კონცეფციამ, ასევე საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს გამოცდილებამ უახლესი ტექნოლოგიების დანერგვის მიმართულებით, მათ შორის ციფრული მმართველობის და სახელმწიფო სერვისების მიწოდების განვითარების პროცესში. საუბარი ასევე შეეხო მიწის სისტემური რეგისტრაციის რეფორმას, ბიზნესზე ორიენტირებულ სერვისებსა და დავის გადაწყვეტის ალტერნატიულ მექანიზმებს.
შეხვედრის შემდეგ, ბოტსვანას რესპუბლიკის დელეგაცია სახელმწიფო სერვისების მიწოდების ქართულ მოდელს იუსტიციის სახლის ცენტრალურ ფილიალში გაეცნობა.
საქართველოს იუსტიციის მინისტრმა პაატა სალიამ დიდი ბრიტანეთის ელჩ გარეთ უორდთან იუსტიციის სფეროში მომავალი თანამშრომლობის გაღრმავებაზე ისაუბრა
საქართველოს იუსტიციის მინისტრმა პაატა სალიამ დიდი ბრიტანეთის ელჩ გარეთ უორდთან იუსტიციის სფეროში მომავალი თანამშრომლობის გაღრმავებაზე ისაუბრა.
გაცნობითი ხასიათის შეხვედრაზე საუბარი შეეხო იუსტიციის სამინისტროს პრიორიტეტულ მიმართულებებს - ადამიანის უფლებათა დაცვის მექანიზმებს, სახელმწიფო სერვისების მიწოდების პოლიტიკას, პენიტენციური და პრობაციის სისტემების რეფორმას, ასევე, ციფრული მმართველობისა და ინოვაციების ინტეგრაციას სამინისტროს საქმიანობაში.
იუსტიციის მინისტრმა ბრიტანეთის ელჩს მადლობა გადაუხადა ვიზიტისთვის და იუსტიციის სფეროში მომავალი თანამშრომლობის გაღრმავების მზაობა გამოთქვა.
შეხვედრას, ასევე, ესწრებოდნენ საქართველოს იუსტიციის მინისტრის მოადგილე ბექა ძამაშვილი და დიდი ბრიტანეთის ელჩის პოლიტიკური და საგარეო ურთიერთობების მდივანი ჯეს დაკვორთი.
იუსტიციის მინისტრის მოადგილეებმა იაპონიის საპარლამენტო დელეგაციასთან თანამშრომლობის გაღრმავების პერსპექტივები განიხილეს
იუსტიციის მინისტრის მოადგილეებმა იაპონიის საპარლამენტო დელეგაციასთან თანამშრომლობის გაღრმავების პერსპექტივები განიხილეს.
ლანა მორგოშიამ და გიორგი დგებუაძემ იაპონია-საქართველოს საპარლამენტო მეგობრობის ჯგუფის დელეგაციის ხელმძღვანელს, კარენ მაკიშიმასა და ჯგუფის სხვა წევრებს იუსტიციის სამინისტროს პრიორიტეტები და საქმიანობის ძირითადი სფეროები გააცნეს.
დელეგაციის ინტერესის გათვალისწინებით, განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო სერვისების ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფისა და ციფრული მმართველობის დანერგვის მიზნით გატარებულ რეფორმებს.
ქართულმა მხარემ გამოხატა მზაობა, გაიზიაროს იაპონიის გამოცდილება ტექნოლოგიური ინოვაციების სფეროში და გამოთქვა იმედი, რომ ამ კუთხით, არსებობს ორ ქვეყანას შორის თანამშრომლობის გაღრმავების შესაძლებლობები.
შეხვედრას, ასევე, ესწრებოდნენ იუსტიციის სამინისტროს საერთაშორისო ურთიერთობების სამმართველოს უფროსი მარიამ ბრეგაძე, სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტოს თავმჯდომარე რუსუდან კოხოძე, საჯარო რეესტრის ეროვნული სააგენტოს ხელმძღვანელი დავით დევიძე, იუსტიციის სახლის თავმჯდომარე ვახტანგ ჟვანია და ციფრული მმართველობის სააგენტოს თავმჯდომარე დავით ნადირაშვილი.
დღესვე იაპონიის დელეგაცია, საქართველოში ვიზიტის ფარგლებში, თბილისის იუსტიციის სახლის ცენტრალურ ფილიალს ეწვევა და სერვისების გაცემის კონცეფციასა და კერძო და საჯარო სერვისების მიწოდების პროცესს გაეცნობა.
იუსტიციის მინისტრი პაატა სალია ელჩების ყოველწლიური კონფერენციის მუშაობაში მონაწილეობს
იუსტიციის მინისტრი პაატა სალია ელჩების ყოველწლიური კონფერენციის მუშაობაში მონაწილეობს, რომელიც საგარეო საქმეთა სამინისტროს ორგანიზებით იმართება.
კონფერენციის ფარგლებში გამართულ სამუშაო სესიაზე „დიპლომატია ქვეყნის თავდაცვისა და უსაფრთხოების სამსახურში“ მონაწილეობდნენ საგარეო საქმეთა მინისტრი მაკა ბოჭორიშვილი, საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე ლაშა დარსალია, ვიცე-პრემიერი, საქართველოს თავდაცვის მინისტრი ირაკლი ჩიქოვანი, შინაგან საქმეთა მინისტრი გეკა გელაძე და შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი თეა ახვლედიანი.
საქართველოს იუსტიციის მინისტრმა „ელჩების კონფერენცია 2025“-ის მონაწილეებს იუსტიციის სამინისტროს საქმიანობის შედეგები და ძირითადი პრიორიტეტული მიმართულებები გააცნო.
ადამიანის უფლებების დაცვის სფეროში მიღწეულ პროგრესზე საუბრისას პაატა სალიამ განსაკუთრებული ყურადღება გაამახვილა პენიტენციური სისტემის წარმატებულ რეფორმაზე, ასევე, ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოში საქართველოს წინააღმდეგ შესული საქმეების მკვეთრ კლებასა და სასამართლო გადაწყვეტილებების აღსრულების პოზიტიურ დინამიკაზე.
სამართლებრივი უსაფრთხოების სფეროში მიღწეული შედეგების კუთხით პაატა სალიამ ხაზი გაუსვა საერთაშორისო არბიტრაჟებსა და უცხო ქვეყნის სასამართლოებში სახელმწიფოს ინტერესების ეფექტიანი დაცვის, ასევე, პარტნიორ სახელმწიფოებთან თანამშრომლობის გაღრმავების მნიშვნელობას.
პაატა სალიამ დიპლომატებს გააცნო სახელმწიფო სერვისების ხელმისაწვდომობის გაუმჯობესების კუთხით, ასევე, ციფრული მმართველობის სფეროში განხორციელებული და დაგეგმილი ინიციატივები, მათ შორის, ინოვაციებისა და ახალი ტექნოლოგიების აქტიურად დანერგვის მიმართულებით. მან ისაუბრა გაერო-ს საჯარო სერვისების ფორუმზეც, რომელსაც საქართველო 2026 წლის ივნისში უმასპინძლებს, და ხაზი გაუსვა საელჩოებისა და წარმომადგენლობების ჩართულობის მნიშვნელობას ღონისძიებისადმი საერთაშორისო ინტერესის გაზრდისთვის.
ელჩების კონფერენცია მუშაობას სასესიო ფორმატში ოთხი დღის განმავლობაში გააგრძელებს.
სტრასბურგის სასამართლომ საქმეზე „ვეკუა საქართველოს წინააღმდეგ“ ეროვნული სასამართლოების გადაწყვეტილებები ევროპულ კონვენციასთან შესაბამისად მიიჩნია
ადამიანის უფლებათა ევროპულმა სასამართლომ გამოაქვეყნა გადაწყვეტილება საქმეზე „ვეკუა საქართველოს წინააღმდეგ“, რომლის ფარგლებშიც მომჩივნის პრეტენზიების ნაწილი დაუშვებლად გამოაცხადა, ხოლო ნაწილის განხილვის შედეგად დარღვევა არ დადგინდა.
მომჩივანი დაობდა, რომ 2017-2022 წლებში მიმდინარე ადმინისტრაციული სამართალწარმოების შედეგად, დაერღვა საკუთრების უფლება და უდანაშაულობის პრეზუმფცია.
სტრასბურგის სასამართლომ სრულად გაიზიარა იუსტიციის სამინისტროს მიერ წარდგენილი სამართლებრივი პოზიცია შესაბამის მტკიცებულებებთან ერთად და დაასკვნა, რომ მომჩივნის უდანაშაულობის პრეზუმფციის დარღვევას ადგილი არ ჰქონია. რაც შეეხება საკუთრების უფლების შესაძლო დარღვევასთან დაკავშირებულ პრეტენზიებს, სტრასბურგის სასამართლომ საჩივარი ამ ნაწილში დაუშვებლად გამოაცხადა.
სტრასბურგის სასამართლოს გადაწყვეტილებით დადასტურდა, რომ ეროვნულმა სასამართლოებმა პროცესები წარმართეს ევროპული კონვენციის სტანდარტების სრული დაცვით.
მიგრაციის საკითხთა სამთავრობო კომისიის 34-ე სხდომა გაიმართა
იუსტიციის სამინისტროში მიგრაციის საკითხთა სამთავრობო კომისიის 34-ე სხდომა გაიმართა, რომელსაც კომისიის თავმჯდომარე, იუსტიციის მინისტრი, პაატა სალია ხელმძღვანელობდა.
იუსტიციის მინისტრმა ისაუბრა მიგრაციის საკითხთა სამთავრობო კომისიის ნაყოფიერ საქმიანობაზე, რომელმაც საფუძველი ჩაუყარა მიგრაციის სტრატეგიულ და კოორდინირებულ მართვას საქართველოში. ამ ჩარჩოში ხორციელდება 2021–2030 წლების მიგრაციის ეროვნული სტრატეგია, რომელიც „მიგრაციისა და განვითარების“ პრინციპს ეფუძნება და ხელს უწყობს საქართველოს ევროკავშირთან ინტეგრაციას. პაატა სალიამ ასევე აღნიშნა, რომ მიგრაციის საკითხები დღეს განსაკუთრებული აქტუალობით განიხილება საერთაშორისო დონეზე, მათ შორის, მიგრანტთა უფლებების დაცვის კუთხით, ხოლო კომისიის სხდომის მიგრანტთა საერთაშორისო დღესთან დამთხვევა სიმბოლურ მნიშვნელობას ატარებს.
კომისიის წევრებმა სხდომაზე განიხილეს საქართველოს 2021-2030 წლების მიგრაციის სტრატეგიის განხორციელების პროგრესი და ერთხმად დაამტკიცეს სტრატეგიის 2026 წლის სამოქმედო გეგმა, რომელიც კომისიის წევრი უწყებების აქტიური მონაწილეობით შემუშავდა და მიზნად ისახავს მიგრაციული პროცესების ეფექტიან მართვას. გეგმა ფოკუსირებულია ლეგალური მიგრაციის ხელშეწყობაზე, არალეგალური მიგრაციის წინააღმდეგ ბრძოლასა და მიგრანტთა რეინტეგრაციაზე.
კომისიის თანათავმჯდომარემ, შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ, ალექსანდრე დარახველიძემ, ისაუბრა საერთაშორისო დაცვის ეროვნული სისტემის გაუმჯობესებისა და არალეგალური მიგრაციის პრევენციის მიზნით, 2025 წელს განხორციელებულ კომპლექსურ საკანონმდებლო ცვლილებებზე.
სხდომაზე ასევე მოხსენებით წარსდგა, ჯანდაცვის მინისტრის მოადგილე, გიორგი ცაგარეიშვილი, რომელმაც შრომითი მიგრაციის მარეგულირებელი ის საკანონმდებლო ცვლილებები მიმოიხილა, რაც 2026 წლის გაზაფხულიდან ამოქმედდება. მანვე ისაუბრა საქართველოში დაბრუნებულ მიგრანტთა რეინტეგრაციის მიმართულებით დაგეგმილ და განხორციელებულ ღონისძიებებზე.
სხდომა გაფართოებულ ფორმატში გაიმართა და მას სახელმწიფო უწყებებთან ერთად, ასევე ესწრებოდნენ კომისიაში საკონსულტაციო სტატუსის მქონე პარტნიორი საერთაშორისო ორგანიზაციებისა და სახალხო დამცველის აპარატის წარმომადგენლები.
მიგრაციის საკითხთა სამთავრობო კომისია არის მთავრობის სათათბირო ორგანო, რომელიც მსჯელობს და გადაწყვეტილებებს იღებს მიგრაციის მართვასთან დაკავშირებულ სხვადასხვა აქტუალურ საკითხზე. ცხრა სახელმწიფო უწყებისგან შემდგარ კომისიას თავმჯდომარეობს იუსტიციის სამინისტრო.